Všichni si více či méně pamatujeme, jaké bylo naše dětství. A určitě si do dospělého života neseme spoustu poznatků o tom, co bychom chtěli a co ne předat našim potomkům. Chceme je přeci dobře vychovat a naučit soběstačnosti. Byť se to na první pohled zdá, není to úplně taková zábava. A navíc skloubit práci s dostatečnou péčí o své potomstvo není vždy vsilách.
Často slyšíme, že děti jsou jako houba. Dokážou si snadno osvojit vše, co se děje v jejich okolí. A to jak to dobré a potřebné, tak ale i to špatné a nevhodné. Samo sebou že nemůžeme stát svým ratolestem za zády pořád. Proto je dobré jim najít vhodnou zábavu. V dnešní době je nepřeberné množství pořadů, které sdělují dětem něco důležitého. Učí je jak se chovat ve společnosti, jak funguje lidské tělo, nebo je učí cizí jazyk. To vše je potřebné pro rozvoj dítěte a pro něho je to hlavně legrace, která má za úkol rozvíjet představivost.
1) Před tím, než dítěti dáme do rukou ovladač a posadíme ho před televizi, měli bychom se na některý z takovýchto pořadů podívat sami, anebo si o něm něco zjistit – například ohlasy nebo komentáře. V dnešní době to není složité. Pokud si některý zvolíte, zkuste nezapomenout, kdy ho dávají. Tím si usnadníte plánování režimu dítěte a předejdete zbytečným hádkám. Nebo si pořad pořiďte v CD podobě a pouštějte ho dítěti například před spaním jako večerníček. Tím si vytvoříte pro dítě příjemný rituál, který si záhy osvojí a tím si ulevíte i sobě. Neměla by se volit doba, kdy by správně mělo dítě odpočívat, jako je po obědě, nebo když by mělo jít ven na čerstvý vzduch.
2) Dalším bodem pří výběru je věková hranice. Ne každý pořad je pro každé dítě. Pokud si zvolíte správně, dítě si ho oblíbí a dokáže se dívat od začátku až do konce a hrát si. Někdy je dobré se na daný pořad podívat spolu s dítětem. Ne že byste ho ještě neviděli, ale budete sdílet s dítětem jeho nadšení a budete mít společné téma k hovoru. Podpoříte ho také tím, že si ho na detaily z pořadů budete zpětně ptát. Bude si tím rozvíjet paměť a komunikační dovednosti. Také můžete nějaké podobné aktivity vymyslet i pro osvojení si chodu domácnosti – například přípravy jídla, nebo oblékání se.
3) Nenuťte děti koukat na něco, co jste uznali za vhodné, ale dítěti se to nelíbí. Nejen, že mu zábavu znepříjemníte, ale navíc se celá snaha mine účinkem. Připravte se také na to, že pokud budete spolu sledovat kutilské pořady pro děti, určitě budete muset něco vyzkoušet i doma. Je to zdravé jen do určité míry, pokud nechcete doma mít sklad všelijakých nepotřebných věcí, byť vyrobených Vaším zlatíčkem. Tvořivé aktivity volte rozumně. Nejlepší je, pokud to Vašeho potomka začne doopravdy bavit, zapsat ho na nějaký podobný kroužek, kde svoje schopnosti nejen bude rozvíjet, ale bude moci se s nimi podělit i s ostatními dětmi.
Hodně oblíbené jsou pořady, ve kterých se děti pořád na něco ptají. Jsou zaujaté a snaží se spolupracovat. To jim pomůže získat i sebedůvěru, kterou budou potřebovat ve větším kolektivu. Když budou jen poslouchat informace, tolik se do toho nezapojí. Snažte se nezanedbat přípravu na jakékoliv vzdělání. Pokud dítě povyroste a neosvojí si základní časové návyky rodiny, mohou nastat velké nepříjemnosti, za které ale nebude moci vždy dítě. Užívejte si s ním jeho svět. Nejednou Vás to pobaví.