Snadno to vyřešíte s prostorem
S točitými schody je to poměrně jednoduché, co se týče prostoru v domě. Vystačíte s velmi malým profilem půdorysu, něco kolem jednoho čtverečního metru, a můžete tímto způsobem propojit i více pater pod sebou, tedy pouze jedním točitým schodištěm. Točité schody také můžete vztyčit kdekoli se vám zachce, nejsou závislé na nosných prvcích a podpěrách, které jsou nutné pro přímá a lomená schodiště, takže mohou být umístěná v rohu místnosti, nebo klidně i v jejím středu.
Toto řešení bývá velmi populární také pro jeho estetický vzhled, velmi často jde o dominantní prvek v bytě nebo v domě, který upoutá pozornost na první pohled, a mnohdy láká i vaší návštěvu k tomu, alespoň vyzkoušet chůzi po několika schodnicích nahoru i dolů. Když už jsme u té chůze po schodech, na okamžik se u ní zastavme:
Chodit po schodech se vám vyplatí mnohonásobně – chůze po schodech v obou směrech je velmi zdravá, jde tu o to, že při ní musíte vykonávat poměrně namáhavý pohyb přenášení váhy vašeho těla z jedné nohy na druhou s okamžitým převýšením zhruba dvaceti centimetrů, což je zcela nesrovnatelné s chůzí po rovině. Když chodíte po rovině, přenášíte váhu s minimální námahou, kdežto schody mnohdy předčí i chůzi do kopce. Výsledkem chození po schodech je pak větší svalová hmota na nohou a lepší kondice včetně zlepšení srdeční činnosti, krevního oběhu, nervové soustavy, imunitního a lymfatického systému.
Na točitém schodišti se navíc musíte lépe orientovat v prostoru, takže vás to nutí zlepšit koordinaci pohybů a zapojit více do činnosti váš mozek. Je to skvělá léčebná terapie např. pro stárnoucí seniory, kteří chtějí proces stárnutí přibrzdit, a být stále pohybově aktivní. Toto řešení lze doporučit i dětem, kterým se organismus teprve vyvíjí, a zároveň se jim tvoří klenba chodidel. Ta bohužel hodně trpí v nevhodné obuvi a chůze naboso po schodech tvorbu klenby chodidel naopak výrazně podporuje.