Pro umístění první lajny je potřeba najít vhodný prostor, který dovolí její natažení v délce mezi pěti až deseti metry. Ideální prostor bývá v zahradě, protože umožní každodenní trénink. A tělo si zvykne na svou dávku adrenalinu. Pokud to není možné, lajna se dá natáhnout i na louce či v městském parku. Jediné, co je potřeba najít, jsou dva kotvící body. Mezi které se upevní. A tuto službu vám poskytnou dva vzrostlé stromy. Pro začátek ve výšce padesáti centimetrů nad zemí. Protože žádný učený z nebe nespadl. A u prvních tréninků dochází k častým pádům. Proto je vhodné docílit co největšího napnutí.
Které pohyb na ní usnadní. Chození po volnější lajně je fyzicky náročnější. A dovolit si ji mohou zkušení slacklineři. Pokud se do chůze na lajně zapojí i děti, je dobrým řešením natažení pomocného lana asi dva metry nad zemí. A přivázat k němu volným uzlem pomocnou vodicí šňůrku. Která usnadní začátek tohoto bohulibého sportu. Pohyb, který vyžaduje chůze na lajně, je speciální. A je potřeba si na něj zvyknout. Držení rovnováhy, s nohama za sebou, vyžaduje zprvu velkou dávku trpělivosti. Mezi nejlepší rady pro začátečníky patří, že očima je potřeba zacílit na pevný bod u konce lajny. Ať už to je vysoké stéblo trávy či větvička stromu.
Což odvede pozornost od nohou. Protože základní pravidlo, že tělo jde za hlavou, tu stoprocentně potvrdíte. Ruce jsou zase tím nejdůležitějším nástrojem pro udržení rovnováhy celého těla. A proto je mějte nahoře. Přesně v úhlu, jaký dodržují provazochodci, držící dlouhou tyč. Tento postoj vám hned zpočátku usnadní nástup na lajnu bez cizí pomoci. Výkyvy, které pociťujete, je dobré vyrovnat lehkým pokrčením v kolenou, což sníží těžiště těla a pomůže lajnu ustálit. Na jedné noze lze jenom v počátku vyrovnat první zakolísání. Další pohyb už musí být poveden oběma nohama. Při chůzi na lajně jsou zapojeny všechny svaly, což umožní protažení celého těla. Naprostým soustředěním navíc slackline rozvíjí i vašeho ducha. Pokud se k vám připojí i přátelé, zažijete na lajně i hodně společného humoru.