Ořechový likér vyráběli již naši předkové jako lék. Věřili, že každodenní pití malého množství likéru je ochrání před různými nemocemi. A nebyli tolik daleko od pravdy. Ořechovka je výborná jako žaludeční likér a pomůže zkažený žaludek opět napravit. Ořechový likér je velice jemný a chuťově opravdu vyvážený. Ořechovku si můžete zakoupit nebo si ji vyrobíte i sami doma. A co budete k domácí výrobě ořechovky potřebovat? Čistou vodku nebo slivovici minimálně 40%, zelené vlašské ořechy, a pokud chcete, tak i koření. Připravte si nějakou velkou sklenici nebo nádobu, kterou můžete uzavřít.
Základem dobré ořechovky jsou čerstvé zelené ořechy. Ořechy mají po rozkrojení uvnitř náznak ořechu, ale klasický ořech hnědé barvy zde nahledejte. Ořech je vyplněn hořkou tekutinou a postupně se mění v bílou měkkou výplň. A právě pokud se v ořechu nachází tato bílá hmota, je ideální čas ořechy pro výrobu ořechovky natrhat. Omyté ořechy nakrájíme na poloviny nebo čtvrtiny a vložíme je do velké sklenice. Na 1 l alkoholu počítejte zhruba 24 ks zelených ořechů. Do sklenice pak přidejte koření a zalijte alkoholem. Vhodné koření je například skořice, hřebíček a muškátový oříšek. Pro ostřejší chuť můžete přidat černý pepř, jalovec nebo dokonce i chilli paričku. Dbejte na to, aby byly všechny ořechy potopeny, jinak by se mohly začít kazit. Sklenici uzavřete. Pokud nemáte sklenici s uzávěrem, bude vám stačit na zakrytí kousek alobalu, který na hrdlo přichytíte gumičkami.
Sklenici nechejte na slunném a teplém místě a nechte odležet minimálně 1 měsíc. Čím déle, tím bude ořechovka chuťově lepší a výraznější. Nelekejte se zabarvování tekutiny do tmavě hněda až černa. Po uplynutí minimální doby likér stačí přecedit do předem připravených čistých láhví a můžete ihned konzumovat. Výrobu ořechového likéru zvládne každý a výroba je velmi jednoduchá.